לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

רישום זכויות יוצרים – כיצד?

רישום זכויות יוצרים – מהו והאם יש בו צורך? בישראל, אין מרשם ספציפי לזכויות יוצרים, אז היכן רושמים? מתי כדאי להגיש בקשת רישום לרשם האמריקאי? על זכויות יוצרים ועל הרישום.

רישום זכויות יוצרים – כיצד?

חוק זכויות יוצרים, מעניק הגנה קניינית ליוצר על יצירתו, באמצעות הגבלת שימושים מסוימים ביצירה, ללא הסכמתו. המטרה העיקרית היא למנוע שימושים מסחריים, אשר יעניקו רווח למשתמש, על חשבונו של היוצר. ההגנה ניתנת ליצירות מקוריות בלבד, כאשר חשוב להדגיש כי גם יצירות דומות, אשר קיבלו השראה מיצירות קודמות, יכולות להיחשב ליצירה מקורית.

בישראל, אין צורך לרשום זכויות יוצרים, על מנת לקבל הגנה. אולם, יוצר המעוניין להפיץ את יצירתו בחו”ל, למשל, בארה”ב, רצוי כי יגיש בקשת רישום שם. זאת משום שבארה”ב, יש הבדל ניכר בהגנה שמקבלת זכות יוצר רשומה, לבין ההגנה שמקבלת זכות יוצר שאיננה רשומה. לשם רישום זכויות יוצרים, יש לפנות כמובן לעו”ד המתמחה בתחום.

זכויות יוצרים – הגדרה

דיני זכויות יוצרים, חלים אך רק על יצירות מקוריות, כאשר ההגנה היא על דרך הביטוי ולא על הרעיון עצמו. כך מגדיר זאת חוק זכויות יוצרים. ההגנה איננה מוחלטת, אלא מאפשרת ליוצר למנוע שימושים מסוימים ביצירתו, ללא הסכמתו, כמו העתקה, שידור פומבי של היצירה וכיו”ב. מטרתו של חוק זכויות יוצרים, היא למנוע ניצול כלכלי של משתמש, ביצירה של אחר. שימוש ביצירה שלא על פי החוק, מהווה הפרת זכויות יוצרים. ההפרה יכולה להיות ישירה או עקיפה ולגבי היצירה כולה, או חלק ממנה.

הפרת זכויות יוצרים

התרחשה הפרה של זכויות יוצרים, עומדות בפני היוצר מספר אפשרויות, כאשר ניתן לנקוט באחת מהן, או יותר, על פי הצורך. נציין כי על הטיפול, חייב להיעשות באמצעות עו”ד מקצועי, המתמחה בזכויות יוצרים:

1. מכתב דרישה למפר: בו מבהיר היוצר את זכותו ביצירה וכי השימוש שנעשה הוא פגיעה בזכויותיו. היוצר דורש במכתב זה, לחדול באופן מיידי מן ההפרה ולשלם לו פיצוי בסך מסוים, המשקף את חומרת הנזק והיקפו. כמו כן, יש להסביר כי אם דרישות אלו לא ייענו, ינקטו נגד המפר צעדים משפטיים נוספים.

2. צו מניעה: במסגרתו, מתבקש בית המשפט, להורות למפר, לחדול לאלתר מן ההפרה.

3. תביעה כספית לפיצוי: תוגש גם היא באמצעות עו”ד זכויות יוצרים, במסגרתה יתבע סכום פיצוי המשקף את הנזקים שנגרמו. נציין כי ניתן כיום להגיש תביעת פיצוי גם ללא הוכחת נזק.

רישום זכויות יוצרים – כיצד?

בישראל, לא קיים פנקס רשמי של זכויות יוצרים ועל כן, לא קיימת חובת רישום. מתי כן צריך לרשום זכויות יוצרים? כאשר רוצים לעשות שימוש ביצירה, בחו”ל, למשל, בארה”ב. אנשים רבים מישראל, מגישים בקשה לרישום זכויות יוצרים בארה”ב ומדובר בהליך פשוט. לרוב, תוך שלושה חודשים ממועד הגשת הבקשה, יתקבל אישור רישום. איזה תוקף יש לרישום האמריקאי בארץ? מבחינת החוק, אין לרישום כל מעמד, אך בתי המשפט מעניקים לרישום זה חשיבות ראייתית. בכל עניין של זכויות יוצרים, לרבות רישום, יש לפנות לעו”ד המתמחה בזכויות יוצרים.

בחרו עו”ד לזכויות יוצרים

מומחיות משפטית, ניסיון פרקטי והתאמה אישית, הם שלושת הפרמטרים המרכזיים לבחירת עורך דין של זכויות יוצרים. מעוניינים להגיש תביעת זכויות יוצרים, או בקשת רישום? עליכם לפנות אך ורק לעו”ד המתמחה בזכויות יוצרים. וודאו כי לעורך הדין, ניסיון פרקטי בטיפול בסוגיה. למשל, ישנם עורכי דין העוסקים בזכויות יוצרים, אך אינם בקיאים בהליך בקשת רישום. אספקט נוסף הוא מידת ההתאמה האישית. בחרו בעו”ד שקל לכם לתקשר עמו, המשתף ומסביר לכם אודות הפרוצדורה המשפטית, עורך דין שאתם מרגישים אתו בנוח. מדוע? היות שלמידת ההתאמה האישית, יכולה להיות השפעה רבה על יעילות הטיפול המשפטי וכן על ההרגשה האישית שלכם.

בישראל, אין צורך ברישום זכויות יוצרים, אך עבור יוצרים המבקשים לפרוץ לשוק בחו”ל, כדאי להגיש בקשה לרישום בארה”ב. בכל עניין ודבר הנוגע לזכויות יוצרים, כדאי לפנות לעו”ד המתמחה בתחום, אשר יוודא כי זכויותיכם נשמרות בצורה מלאה.

עו”ד גיא קדם (38), בעל ידע עשיר וניסיון מוכח בייצוג לקוחות ותאגידים בארץ ובחו”ל בנושאים הקשורים לקניין רוחני, זכויות יוצרים, פטנטים, דיני אינטרנט וטכנולוגיה. עמד בראש מחלקת קניין רוחני של משרד מוביל בארץ על פי הדירוג הבינלאומי Legal500. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

 

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.אין באמור לעיל ובאתר זכויות יוצרים משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר זכויות יוצרים לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר זכויות יוצרים עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!