לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

רשלנות רפואית שגרמה לנזק אסתטי

כשמדברים על רשלנות רפואית, מדברים בדרך כלל על נזק בריאותי שאירע למטופל. אך מה הדין כאשר לא נגרם נזק בריאותי אלא רק פגיעה במראה החיצוני של המטופל? האם ניתן לתבוע את הרופא בגין גרימת נזק אסתטי? על כך במאמר שלפניכם.

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום זכויות יוצרים

נזק אסתטי כתוצאה מטיפול רפואי כושל

תביעות רבות של רשלנות רפואית מגיעות לבית המשפט מדי שנה. במרבית המקרים מדובר בנזקים בריאותיים של ממש שנגרמו למטופל על ידי התרשלות של רופא, אולם ישנם מקרים בהם לא קיימת שום פגיעה בריאותית והנזק היחיד הוא נזק אסתטי.

מקרי נזק אסתטי נפוצים בטיפולי יופי למיניהם. למשל, כאשר טיפול להסרת שיער נכשל, עלולים להיווצר כתמים או צלקות שיגרמו נזק אסתטי משמעותי למטופל.

האם נזק אסתטי יכול להוות עילת תביעה בגין רשלנות רפואית?

התשובה היא: כן. נזק אסתטי נחשב לנזק לכל דבר, ובית המשפט פסק בכמה מקרים פיצויים משמעותיים בגין נזקים אסתטיים שנגרמו על ידי רשלנות רפואית.

דוגמה לפסיקת פיצויים גבוהים בשל נזק אסתטי

בפס”ד לגזיאל ליזה נ’ אדזיאשבילי אבנר [ת”א (כ”ס) 2818/05], ‏נידון מקרה בו טיפול כושל של הסרת שיער גרם לכוויות ולכתמים בגופה של המטופלת.

המטופלת טענה כי הרופאים התרשלו בכך שלא הביאו לידיה את כל הסיכונים שבטיפול. עיקר טענתה הייתה כי הושמט ממנה מידע חשוב וקריטי, לפיו היא נמצאת בקבוצת סיכון גבוהה עקב היותה כהת עור.

בית המשפט קיבל את התביעה ופסק לטובת המטופלת פיצויים בסך 150,000 ₪. זאת בנוסף לתשלום הוצאות בגין שכר טרחת עו”ד ומומחים בסך 45,000 ₪.

פיצויים בגין הסבל הנפשי שנגרם למטופל

כאשר מדובר בנזק אסתטי, מדובר בדרך כלל בנזק שאינו ממוני. על פי רוב, נזק אסתטי אינו פוגם בכושר ההשתכרות של המטופל, ומשום כך עיקר הפיצוי הוא על הסבל הנפשי שנגרם למטופל.

“יש להביא בחשבון, כי מדובר בפגיעה אסתטית בבחורה צעירה ורווקה לעת ההיא. הדבר אילץ אותה לשנות מאורחות חייה, לעניין הליכה לים והליכה בבגדים חשופים יחסית… הדבר גרם לה לפגיעה בביטחון העצמי הנשי” [מתוך פסק הדין הנ”ל]

עם זאת, במידה וניתן להפחית את הנזק האסתטי על ידי תכשירים למיניהם או התאמת ביגוד ייחודי, הרי שמדובר בהוצאה כספית של ממש. במקרה כזה, ניתן לתבוע פיצויים גם עבור הנזק הממוני שנגרם.

“בנוסף, זכאית התובעת לפיצוי בגין שימוש בתכשירי הבהרה, הסוואה ואיפור, לעבר ולעתיד (למספר שנים), ולפיצוי בגין התאמת ביגוד בעבר [שם]”.

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה של המטופל

מלבד הפיצויים שפורטו לעיל, כאשר הוסתרו מהמטופל פרטים חיוניים אודות הטיפול, קמה עילת תביעה בגין פגיעה באוטונומיה של המטופל.

“ראש נזק זה עומד על רגליו שלו, ומבוסס על תפיסה בסיסית של כבוד האדם, וזכותו להחליט באופן מושכל ועצמאי לגבי גופו שלו והטיפול בו [שם]”

החידוש בראש נזק זה הינו שהוא אינו מותנה בכך שאילו הייתה המטופלת נחשפת למידע שהוסתר ממנה היא הייתה נמנעת מהטיפול.

“לכן ראש נזק זה מוכר אפילו במקרה, בו התובעת הייתה בוחרת לבצע את הטיפול המוצע לאחר שהייתה מקבלת את המידע המלא – משום שראש הנזק הזה מבוסס על הפגיעה ביכולת לקבל החלטה ובחירה מושכלת. [שם]”

נזק אסתטי הוא נזק לכל דבר

בעידן של ימינו, מראה חיצוני אינו נחשב ל’מותרות’ אלא לדבר חשוב וקריטי. אנשים משקיעים כסף, זמן ומשאבים רבים בכדי לשפר את המראה החיצוני שלהם.

אי לכך, נזק אסתטי נחשב כנזק לכל דבר ועניין, ובמידה והוא נגרם על ידי טיפול רפואי רשלני ניתן לתבוע את הרופא בגין רשלנות רפואית.

עו”ד גיא קדם (38), בעל ידע עשיר וניסיון מוכח בייצוג לקוחות ותאגידים בארץ ובחו”ל בנושאים הקשורים לקניין רוחני, זכויות יוצרים, פטנטים, דיני אינטרנט וטכנולוגיה. עמד בראש מחלקת קניין רוחני של משרד מוביל בארץ על פי הדירוג הבינלאומי Legal500. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

 

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.אין באמור לעיל ובאתר זכויות יוצרים משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר זכויות יוצרים לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר זכויות יוצרים עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!