לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין דיני עבודה

תחום דיני העבודה חולש על כל מה שנוגע ליחסי עבודה בין שני צדדים. בתחום דיני העבודה ישנם נושאים רבים בהם עלולות לצוץ בעיות משפטיות סבוכות. במאמר זה נעמוד ראשית על סוגי עובדים שונים ולאחר מכן נציין המלצות חשובות שכדאי לקבל מעורך דין דיני עבודה.

יחסי “עובד-מעביד” – מהם?

החוק מעניק זכויות רבות ל”עובד” שכיר. הפסיקה כיום נעזרת במבחן המעורב ממספר מבחני משנה, על-מנת להגדיר אדם כ”עובד”:

1. מבחן ההשתלבות – מדובר במבחן המרכזי מבין מבחני המשנה. מדובר באדם המשתלב בעבודה האינטגראלית של העסק והיעדרו פוגע בהתנהלות העסק (פן חיובי); ואותו אדם אינו בעל עסק משלו, או מעניק לעסק שירותים באופן חיצוני (פן שלילי).

2. מבחן הפיקוח והשליטה – מהי מידת הפיקוח שיש לעסק על אותו אדם?

3. מבחן הביצוע האישי – עד כמה הקשר בין אותו אדם לעסק הוא אישי. האם בימי היעדרותו הוא שולח מחליפים לעבוד במקומו?

4. מבחן הציוד – האם אותו אדם משלם על הכלים בהם הוא משתמש לעבודתו, או שהוא מקבל אותם ממקום העבודה?

מאפיינים נוספים: משך העסקה של העובד באותו עסק, הוצאת חשבונית על-ידי העובד, רצונם של הצדדים להיות מוגדרים כ”עובד-מעביד” והתלות ביניהם. יש לציין, שאופן התשלום, ההגדרה במס הכנסה וביטוח לאומי ומיקום ביצוע העבודה, אינם מהווים אינדקציה לקיומם של “יחסי עובד-מעביד”.

ל”עובד” שכיר יש זכויות רבות המעוגנות בחוקים שונים: הלנת שכר, ימי חופשה, דמי הבראה, החזרי נסיעות, פיצויי פיטורים, שעות נוספות בעבודה ועוד. רצוי להתייעץ בכל עניין ועניין עם עורך דין דיני עבודה מומחה לאור הזכויות הרבות שיש לעובד והפרטים הרבים הקיימים בכל נושא.

האם כל מי שאינו “עובד” מוגדר כ”קבלן” עצמאי? – על ה”משתתף החופשי” (“פרילנסר”)

הפסיקה קבעה, כי קיים “מצב ביניים” בו אדם מחד עובד באופן עצמאי ויחסי התלות שלו עם מעסיקו קלושים, אולם מאידך אין לו מאפיינים של קבלן עצמאי – אין לו עובדים, עסק משלו וכד’. עובד כזה מוגדר כ”משתתף חופשי”, ובלועזית “פרילנסר”.

האם יש ל”משתתף חופשי” זכויות כמו של עובד? הפסיקה כיום (ראה עב 3348/94 ציפורה בשן נ’ שירות התעסוקה) אימצה את דעתו של השופט סטיב אדלר בעניין צדקא (ע”ע 300274/96), אשר ביקש להבחין בין שני סוגי “משתתף חופשי”:

א. “דמוי משתתף חופשי” – מקרה שבו עובד מוגדר בחוזה כ”משתתף חופשי”, אולם בפועל לאחר בחינת המבחנים הנ”ל נמצא שהוא “עובד” שכיר לכל דבר, אלא שהמעסיק הגדיר אותו בחוזה כ”משתתף חופשי” על-מנת לעקוף את הזכויות המגיעות לו כ”עובד”. עובד כזה זכאי לכל הזכויות של “עובד” שכיר.

ב. “משתתף חופשי אותנטי” – מי שנמצא לפי המבחנים הנ”ל כ”משתתף חופשי” אמיתי, דהיינו: במעמד ביניים בין שכיר לעצמאי. לפי השופט אדלר, במקרה כזה יש לבחון כל חוק המעניק זכויות לעובד לאור תכליתו ולאור המדיניות החברתית שביסודו, ולבחון האם אותה תכלית מתאימה גם לתנאי העסקתו של אותו “משתתף חופשי”.

מהן ההמלצות שכדאי ל”עובד” לקבל מעורך דין דיני עבודה?

1. הגדרה – מומלץ לעשות כל מאמץ להוכיח שאתה “עובד שכיר” כדי לקבל את כל הזכויות הסוציאליות המגיעות לעובד כזה.

2. שכיר – מכיוון שישנן זכויות רבות המפוזרות על-פני חוקים רבים, התייעץ עם עורך דין דיני עבודה שיעזור לך לעשות סדר. התייעץ עם עורך דין דיני עבודה מנוסה ומומחה בתחום כדי לא לפספס אף זכות.

3. “פרילנסר” – במידה והוגדרת כ”משתתף חופשי” בחוזה, יש לעשות מאמץ להוכיח שמדובר בהגדרה לשונית-טכנית בלבד שקבע המעסיק. גם אם לא הצלחת בכך, תוכל להראות לגבי כל זכות שהתכלית שבבסיסה נוגעת אליך. היעזר כמובן בעורך דין דיני עבודה לשם כך.

סיכום

לעובד שכיר מגיעות זכויות רבות. אל תתן למעסיק לשלול אותן ממך על-ידי מניפולציות לשוניות טכניות בעת עריכת החוזה. התייעץ עם עורך דין דיני עבודה מנוסה ומומחה, גם אם נראה לך שלא מגיעות לך זכויות שונות. אתה עוד עלול להיות מופתע…

עו”ד גיא קדם (38), בעל ידע עשיר וניסיון מוכח בייצוג לקוחות ותאגידים בארץ ובחו”ל בנושאים הקשורים לקניין רוחני, זכויות יוצרים, פטנטים, דיני אינטרנט וטכנולוגיה. עמד בראש מחלקת קניין רוחני של משרד מוביל בארץ על פי הדירוג הבינלאומי Legal500. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

 

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין באמור לעיל ובאתר זכויות יוצרים משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר זכויות יוצרים לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר זכויות יוצרים עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!