Copyrightsite_MainPic זכויות יוצרים
Copyrightsite_MainPic זכויות יוצרים
פנייה לייעוץ אישי  הדרכונים האירופיים שהישראלים רוצים להשיג

  בשנים האחרונות, ישראלים רבים מבקשים להוציא דרכונים אירופיים, שכן הדרכון האירופי מקנה מגוון זכויות למחזיקים בו.

  המאמר שלפניכם, יסייע לכם לדעת האם גם אתם זכאים לאחד מארבעת הדרכונים האירופיים הנחשקים ביותר.

  תוכן עניינים

  הדרכון הפורטוגלי

  הדרכון הפורטוגלי הפך לאטרקטיבי במיוחד בשנים האחרונות, יחד עם רשימה של דרכונים נוספים. הזכאים לדרכון פורטוגלי הם יהודים המצליחים להוכיח שהינם צאצאים של מגורשי פורטוגל שגורשו בשנת 1942.

  ישנן 2 דרכים עיקריות להוכיח קשר משפחתי למגורשים:

  מוצא – ישנן מספר מדינות שידועות כי היוו מקומות הגירה ידועים לאחר הגירוש מפורטוגל. ברוב המקרים, מדובר ביהודים מעדות המזרח ביניהם יהודי מרוקו, טוניס, לוב, אלג'יר והרשימה עוד ארוכה. מסמכים המוכיחים כי מוצאו של היהודי המבקש דרכון פורטוגלי הוא מאחת ממדינות אלו, תהווה הוכחת זכאות לדרכון פורטוגלי.

  הוכחת זכאות ע"י שם משפחה – שם המשפחה מהווה אינדיקציה לכך שהמבקש דרכון פורטוגלי הוא מצאצאי המגורשים. קיימת רשימת שמות משפחה הזכאים לאזרחות. חשוב לציין, כי הזכאות לדרכון פורטוגלי עומדת למבקש גם כאשר שם המשפחה מצד האם מופיע ברשימה אך לא מופיע שם המשפחה מצד האב.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   על מנת להגיש את הבקשה לדרכון לממשלת פורטוגל, על הקהילה היהודית בפורטוגל להכיר במבקש הכרה עקרונית כצאצא למגורשים.

   זאת ועוד, על המבקש דרכון פורטוגלי להיות מעל גיל 18 וללא עבר פלילי. על אף האמור לעיל, קיימת אפשרות לאזרח קטינים מתחת לגיל 14 שאחד מהוריו סיים את התהליך בהצלחה. ילדים שעברו את גיל 14, יצטרכו להמתין עד הגיעם לגיל 18 על מנת להיות זכאים לדרכון פורטוגלי.

   הדרכון הגרמני

   אחד הדרכונים האירופיים האטרקטיביים ביותר הוא הדרכון הגרמני. בשנת 2021 נכנס לתוקפו התיקון לחוקה הגרמנית המרחיב את זכאות ההתאזרחות עבור צאצאי נרדפי השלטון הנאצי. כך, הזכאים לדרכון גרמני הם גרמנים לשעבר וצאצאיהם שאזרחותם נשללה, נמנעה מהם או שוויתרו עליה מכורח הנסיבות בין השנים 1933-1945 על רקע גזעי, דתי או פוליטי.

   מי שנחשב צאצא הזכאי לדרכון גרמני, הוא ילד, נכד, נין ולעיתים גם דור חמישי של בעל האזרחות המקורי.

   ההקלות שנכנסו לתוקף בחוקה הגרמנית ומרחיבים את הזכאות לדרכון גרמני כוללים מספר הגבלות שהוסרו כגון איבוד זכאות מכוח שירות בצבא זר, הסרת חובת ההתאזרחות של בעל הזכאות המקורי על מנת שצאצאיו יתאזרחו ועוד.

   הדרכון האוסטרי

   דרכון אירופי נחשק נוסף הינו הדרכון האוסטרי. הזכאים לדרכון האוסטרי הם צאצאים לאזרח אוסטריה או צאצאים לאזרח אוסטרו-הונגריה שעזב את אוסטריה בין השנים 1933-1955 כתוצאה מרדיפות הנאצים. חשוב לציין, כי מי שנולד לאחר תום מלחמת העולם הראשונה, קרי לאחר 1945 אינו זכאי לדרכון אוסטרי.

   גם בעניין הזכאות לדרכון אוסטרי נכנסו לתקוף הקלות המרחיבות את התנאים לזכאות, כך שכנסו לתוקף הקלות למתנדבים בצה"ל, האפשרות להחזיק בדרכון אוסטרי ודרכון ישראלי יחד, אפשרות לממש זכאות לדרכון אוסטרי גם אם הדור הקודם לא מימש זכאותו ועוד.

   חשוב לציין, כי בן זוג של אזרח אוסטרי אינו זכאי לדרכון באופן אוטומטי, אלא יהיה זכאי לדרכון רק לאחר מגורים משותפים באוסטריה למשך מספר שנים.

   הדרכון הפולני

   על מנת להיות זכאים לדרכון פולני המעיד על אזרחות פולנית – נדרש להוכיח קשר דם לאזרח פולין שלא איבד את זכאותו. כלומר, נדרש להוכיח:

   1. הוכחת אזרחותו של בעל האזרחות המקורי – זאת ניתן לעשות ע"י תעודת לידה, תעודת זהות והוכחה להחזקה קודמת של אזרחות פולנית.
   2. הוכחת קשר משפחתי לבעל האזרחות – ניתן להוכיח ע"י תעודת לידה, תעודת זהות ומסמכי מצב אזרחי אחרים.

   הזכאות מוגבלת בתנאים מסוימים, שכן מי שנולד לפני 1951, יהיו זכאים לדרכון פולני רק במידה ואביהם היה אזרח פולין. לעומת זאת, אלו שנולד לאחר 1951 יהיו זכאים לדרכון גם במידה ורק אימם הייתה אזרחית פולין.

   קיימת מגבלה מסוימת עבור צאצאיהם של גברים שעלו ארצה לפני 1951 ושירותו בצה"ל שכן אלו לא יהיו זכאים לדרכון פולני. כמו כן, גם צאצאים של נשים שעלו ארצה לפני 1951 ולא היו בנות שירות בצבא הפולני, לא יהיו זכאים לדרכון.

   בהוצאת דרכון פולני ישנן הקלות מסוימות שכן קיימת אפשרות לקבלת דרכון גם כאשר הדור הקודם לא מימש את זכאותו. בנוסף, ניתן להחזיק באזרחות כפולה, כך שישראלים המבקשים להוציא דרכון פולני אינם מתבקשים לוותר על אזרחותם הישראלית.

   לסיכום, ארבעת הדרכונים שהוצגו לעיל, הם אכן הדרכונים האירופיים הנחשקים ביותר ע"י הישראלים, שכן החזקת אחד מדרכונים אלו תקנה שלל הטבות וזכויות בתחום המגורים, התעסוקה, רכישת השכלה גבוהה ומעבר חופשי בין מדינות. לכן, במידה והנכם זכאים לאחד מדרכונים אלו, כדאי לממש את זכאותכם בהקדם.

   *אין לראות בכל המופיע באתר Copyrightsite המלצה משפטית, חוות דעת או ייעוץ משפטי. כל מי שבוחר לעשות שימוש בתוכן או להסתמך עליו, עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף