לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

בניית חוזה שותפות הוגן, כיצד?

חוזה שותפות הוגן תלוי בתיאום ציפיות, רישום נהלים ברורים וחלוקת עבודה מסודרת. במאמר הבא נסביר כיצד בונים חוזה כזה ונביא טיפים להצלחת השותפות בטווח הארוך.

חוזה שותפות הוגן נמדד על פי האופן בו הוא מייצג את האינטרסים של כל השותפים. היות ושותפות היא התקשרות בין לפחות שני אנשים, מטרת החוזה היא להבהיר מראש כיצד מחולקים הזכויות, החובות ואופי הפעילות. על מנת לבנות חוזה הוגן כדאי קודם כל להגדיר את מטרת השותפות. ישנם בעלי עסקים הרגילים לעבוד בשותפות, לעומת אחרים אשר רוב הזמן עובדים לבדם ולכן חוששים לצרף אדם נוסף. הסכסוכים בין שותפים נובעים בדרך כלל מנושאים אשר אין עליהם הסכמה. במידה ונושאים אלו עולים לדיון כבר בשלב בניית חוזה השותפות יהיה קל יותר להתמודד עמם, משום שבאותו שלב אין לאף אחד מהצדדים מה להפסיד. החוזה הוא התשתית של השותפות ותמיד עדיף שהיסודות יהיו יציבים לפני שממשיכים ומתפתחים הלאה.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד גיא קדם


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

תיאום ציפיות ונהלים ברורים

ראשית, על מנת לבנות חוזה הוגן יש לבצע תיאום ציפיות. ויכוחים בין שותפים יכולים להתעורר עקב תחושה של אחד הצדדים כי הוא עושה יותר מהצדדים האחרים, ולכן מגיעה לו חלוקת רווחים שונים. תיאום ציפיות והגדרה של מידת המעורבות הדרושה מצד כל אחד מהשותפים יהפכו את החוזה להוגן ומקובל. חוזה הוגן בין שותפים צריך לכלול נהלים ברורים. נהלים אלו יקבעו את הצלחת השותפות, משום שהם מאפשרים לכל אחד מן הצדדים לחזור אל החוזה ולבחון את צורת הפעולה הדרושה. יש לבחון את ההתנהלות לטווח הקצר והארוך ולחשוב אפילו על התרחישים הגרועים ביותר. המשמעות של חוזה הוגן היא לא הימנעות ממוקשים או ויכוחים, אלא להיפך: שותפים אשר מקדימים להעלות על הכתב את הקונפליקטים ביניהם ימצאו את עצמם מנהלים שותפות בריאה והוגנת יותר. לעומתם, ישנם שותפים המגיעים אל תוך העסק מתוך חברות רבת שנים ולכן חשים חוסר נעימות. יש לזכור כי חוזה שותפות הוגן הוא אינטרס משותף של כולם ולכן כדאי לנסח אותו בצורה מסודרת.

ההיבט הפיננסי של השותפות

כל הצד הכספי של בניית חוזה השותפות משמעותי גם הוא על מנת לגבש מסמך הוגן. כמו חברה, גם שותפות מחייבת רישום כרטיס חובה וזכות לכל שותף בהנהלת חשבונות. ניהול מעקב אחר הכספים ששולמו לטובת השותפות או נמשכו מהחשבון המשותף מונעים עימותים ומאפשרים התחשבנות הוגנת. מעבר לכך, אין לצפות כי הנהלת החשבונות תדע לשייך את ההוצאות לכל כרטיס חובה וזכות ולכן יש לדאוג לבצע מספר פעולות:

א. הימנעות מתשלומים באופן פרטי – שותפים צריכים לשלם על השותפות מתוך החשבון ולא באופן פרטי. כך קל יותר לעקוב אחר ההוצאות ולאחר מכן גם להתחשבן עליהם.

ב. הנהלת חשבונות – על השותפים ליידע את מחלקת הנהלת החשבונות בכל פעולה שביצעו.

ג. רישום תקין – השותפים צריכים לדאוג לקבל את הכרטיס חובה וזכות שלהם אחת לתקופה מסוימת אותה ניתן להגדיר בהסכם בין השותפים בצורה כזו הם יכולים לוודא כי הרישום הוא תקין לפני שמצטברים סעיפים לא ברורים.

הנושאים הכספיים הם חלק מההתנהלות השוטפת של העסק, אך כדאי להתייחס אליהם כבר בזמן עריכת החוזה על מנת לוודא את חלוקת העבודה ההוגנת.

התאזרו בסבלנות וחפשו אחר פתרונות יצירתיים

הבנייה של חוזה השותפות דורשת מהצדדים מידה מסוימת של יצירתיות. על מנת לבנות חוזה הוגן יש להכיר מבנים שונים של שותפויותלהתייעץ עם אנשי מקצוע ולחפש אחר פתרונות. כדאי להתאזר בסבלנות בזמן עריכת ההסכם ולחשוב על העתיד המשותף. הצעד הראשון הוא הקריטי ביותר אך הוא יכול למנוע מכשולים בהמשך הדרך. רצון טוב בין הצדדים יכולים גם הם לעזור לייצר הסכם ראוי.

עו”ד גיא קדם (38), בעל ידע עשיר וניסיון מוכח בייצוג לקוחות ותאגידים בארץ ובחו”ל בנושאים הקשורים לקניין רוחני, זכויות יוצרים, פטנטים, דיני אינטרנט וטכנולוגיה. עמד בראש מחלקת קניין רוחני של משרד מוביל בארץ על פי הדירוג הבינלאומי Legal500. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

 

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין באמור לעיל ובאתר זכויות יוצרים משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר זכויות יוצרים לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר זכויות יוצרים עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!